ساندویچ پانل دیواری و سقفی کلین روم

بطور کلی ساندویچ پانل کلین رومی در محیطی استفاده میگردد که در آنجا میکروارگانیسم ها، گرد و غبار ، آلاینده های محیطی و هوا غیر قابل کنترل باشند مانند آزمایشگاه های شیمیایی ، مکانیکی ، الکترونیکی ، مراکز تحقیقاتی و نظامی ، بیمارستان ها و شرکت های داروسازی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند. ساندویچ پانل کلین روم در دیوار ها ، در ها ، سقف ها و کف مورد استفاده قرار میگیرند .

ورق ساندویچ پانل اتاق تمیز می تواند با ضخامت های مختلف و از جنس الوزینک ، گالوانیزه و یا آلومینیوم باشد . عایق بین ورق ها به طوری طراحی و قرار گرفته است که نیاز فنی یا طراحی برای محیط کنترل شده شما را برآورده نماید . عایق ساندویچ پانل های اتاق تمیز معمولا از جنس پلی یورتان ، پشم سنگ ، آلومینیوم لانه زنبوری و … است .شرکت فیلتر گستر اذر در پروژه های خود از بهترین ساندویچ پانل کلین روم بسته به نیاز پروژه ها استفاده مینماید. ساندویچ پانل هایی که جهت ساخت اتاق تمیز استفاده میشود دارای تفاوت ویژه ای نسبت به پانل های معمولی هستند. ساندویچ پانل کلین روم دارای سطحی صاف و صیقلی می باشد، به این علت که وجود کوچکترین شیار و موج در سطح پانل محل تجمع ذرات گرد و غبار و انواع میکروب و باکتری و الودگی شده ومحیط غیر استانداردی را باعث میگردد . از طرفی درنصب ساندویچ پانل ها از پیچ و مهره استفاده نمیگردد و پانل ها بصورت فاق و زبانه (نری و مادگی) در هم قفل شده و با استفاده از ابزارهای مخصوص ساخت کلین روم مهار میگردند.

مشخصات فنی ساندویچ پانل دیواری اتاق تمیز

• سبک بودن

• مقاوم در برابر آتش

• استحکام بالا

• مقاومت فشاری ، برشی و مقاومت در برابر خوردگی

• مسطح بودن

پانل دیواری اتاق تمیز می تواند به عنوان یک سوله ی کارخانه تولیدی , سرد خانه ها یا یک اتاق مجزا برای آزمایشگاه ها و یا بیمارستان ها نصب شود ، ساندویچ پانل ها با ضخامت های مختلفی ساخته میشوند که عموما جهت کلین روم ها ضخامت پنل 5 و 6 سانت و جهت ساندویچ پانل سرد خانه ها از پانل با ضخامت8 و 10 سانتیمتر استفاده میشود.

موارد استفاده از ساندویچ پانل دیواری اتاق تمیز

• شرکت های داروسازی و تجهیزات پزشکی

• صنایع الکترونیک

• مهندسی برق

• کارخانجات تولید محصولات غذایی

• صنایع اتمی و لیزر

• بیمارستان ها و کلینیک ها

• موسسه های تحقیقاتی و آزمایشگاه ها

هواساز هایژنیک

هواساز ( Air Handling Unit) به اختصار AHU نامیده میشود دستگاهی است که هوا ، دما و رطوبت مناسب را در تهویه مطبوع یک محیط کنترل کرده و هوایی مطبوع و سالم را ایجاد میکند

هواسازها جعبه های بزرگی هستند که شامل، فن دمنده، کویل گرم و سرد، محفظه فیلتر( پیش فیلتر فلزی ، فیلتر کیسه ای ، فیلتر هپا و فیلتر اولپا) ،رطوبت زن و رطوبت گیر ، لامپ یو وی ، صداگیر و دمپر می باشد. هواساز یا هوارسان ها به دو دسته تقسیم می شوند : هواسازهای معمولی و هواسازهای هایژنیک ( AHU hygienic )

هواسازهای با ظرفیت کم دارای فیلتر هوا، کویل و دمنده می باشند که آن ها را فن کوئل می گویند. هواساز های هایژنیک عموما” بدون برگشت هوا و %100 (Fresh Air) هوا را ازبیرون میگیرند و هیچ هوای برگشتی به آن ها وارد نمیگردد .

هنگام طراحی و ساخت هواساز باید به نوع کاربری هواساز معمولی یا هواساز هایژنیک براساس نیازهای پروژه دقت کرد، علاوه بر تعیین حجم هوا دهی واقعی دستگاه هواساز و میزان هوای برگشتی و مقدار فشار مثبت اتاق باید به مشخصات کویل گرمایشی و کویل سرمایشی هواساز ، محل نصب و فشار استاتیکی مورد نیاز فن ، رو برو زن یا بالا زن بودن هواساز، ابعاد و همچنین افقی یا ایستاده بودن دستگاه هواساز ، فریم دستگاه هواساز و سطح مصرف انرژی نیز توجه کرد.

هواساز هایژنیک با توجه به حساسیت هایی که جهت کاربری آن مورد تاکید است ویژگی های خاصی را داراست که به شرح زیر می باشد:

• قطعات فریم و قاب از جنس آلومینیوم ترمال بریک

• بدنه هواساز هایژنیک از جنس استیل ضد زنگ

• اجزا با قابلیت جدا شدن برای تمیز کردن آسان

• هوابند بودن کلیه درز ها و قسمت های بدنه و عایق بودن پانل ها

• اتصالات و کنج های هواساز هایژنیک از جنس پی وی سی

• دارای درب بازدید با دستگیره مخصوص هایژنیک و ساید گلس

• دارای فیلتر سیمی و فیلتر کیسه ای در هواساز هایژنیک با قابلیت جذب غبار و آلوذگی 45% تا 95% ‏

• دارای فیلتر هپا یا اولپا، لامپ یو وی (UV) و ازن برای هواساز سوپرهایژنیک با بازدهی 99.997% ‏با قابلیت جذب ذرات 0.1 ‏میکرون جهت ضد عفونی هوا

• استفاده از پلاگ فن (PLUG FAN) یا فن بدون تسمه با کارایی بالا

• رعایت استانداردVDI6022 part 1.3 ,EU-GMP, DIN در ساخت جهت کاربری و نظافت راحت

• ساختار اتاقک محکم مطابق کلاس 2A استاندارد 1886 EN در هواساز هایژنیک

• دمپر هوای هواساز با تیغه های آلومینیومی کاملاً هوابند

• بدنه داخلی کاملاً صاف و دارای کف شور خروج آب هنگام شستشو

• درزگیری اطراف درب هواساز هایژنیک کاملاً هوابند مطابق با کلاس B استاندارد 1886 EN

• دارای فشارسنج دیفرانسیلی DP GUAGE)) نشانگر پرشدن و زمان تعویض فیلتر هپا

در ادامه به برخی از تبدیل واحد های مورد نیاز که در طراحی یا انتخاب هواساز مورد استفاده قرار میگیرند اشاره میکنیم

1M³ = 35.315 Ft.³ 1K.Cal. = 4 btu

1 Atm. = 14.7 psi. 1 G.P.M. X 0.2271 = 1M³/hr

12000 B.T.U. = 1Ton of Ref. 1M³/hr = 0.588 cfm

شرکت فیلتر گستر اذر با توجه به پروژه های دردست ساخت و نیاز های هواساز آن , سیستم سرمایش و گرمایش آن از جمله دیگ آب گرم و چیلر هواخنک و یا آب خنک را نیز طراحی کرده و با بهترین قطعات اروپایی تولید مینماید که دیگ و چیلر های شرکت فیلتر گستر نیز همانند هواسازهای تولیدی این شرکت دارای 18 ماه گارانتی و ده سال خدمات پس از فروش می باشند.

درب و پنجره اتاق تمیز

درب اتاق تمیز بصورت FULL FLUSH یا هم باد ساخته میشود که ضخامت چهارچوب و درب اتاق تمیز با دیواره یکسان می باشد. درب های یک لنگه با ارتفاع استاندارد 217 و 210 و با عرض های 80، 90، 100 و درب های دولنگه با عرض های 180، 160، 140 و 120 سانتی متر ساخته و تحویل میگردند.

یراق آلات درب کلین روم نظیر لولا و دستگیره استنلس استیل می باشند ودریچه های بازدید یا ساید گلس ها نیز بصورت مربعی یا دایره ای و کاملا هم باد یا فول فلش ساخته میشوند و پروفیل درب کلین روم نیز از آلومینیوم انودایز شده ساخته میشود. در این درب ها ضخامت ورق ها 0,5 و 0,6 میلیمتر میباشد که با پشت ورق ها با رنگ اپوکسی به ضخامت 5 میکرون و و رویه در دو لایه، لایه اول با رنگ اپوکسی به ضخامت 5 میکرون و لایه دوم که با ضخامت 20 میکرون با رنگ پایه پلی بر اساس سفارش مشتری تولید و عرضه میگردد. در جداره ساندویچ پانل فوم پلی اورتان با دانسیته 40 کیلوگرم بر متر مکعب تزریق شده است.

درب های اتاق تمیز را میتوان با یک رو یا دو رو بصورت استیل و یا بصورت درب ریلی اتاق تمیز نیز سفارش داد که جهت کاربری های خاص مورد استفاده قرار میگیرد.

پنجره¬ اتاق تمیز ساخت شرکت فیلتر گسترآذر نیز از جنس آلومینیوم آنادایز شده می ¬باشد و طراحی و ساخت آن بگونه ای است که هم باد با سیستم ساندویچ پانل دیواری اجرا میگردد. پنجره ¬ها هم بصورت دوجداره و هم تک¬ جداره بسته به نیاز اتاق تمیز و نوع سفارش مشتری تولید میگردند. پروفیل پنجره¬ ها با سیلیکاژل تزریقی پر می¬ گردد تا رطوبت داخلی را جذب نماید و کل پنجره با چسب¬ های سیلیکونی آنتی¬ باکتریال کاملا هوابند میگردد. شیشه های پنجره کلین روم هم سکوریت شده ساخته و نصب میگردد.

پروفیل های کلین روم (کرو و کنج)

پروفیل های مورد استفاده در اتاق تمیز های ساخت شرکت فیلتر گستر آذر به شرح یزر می باشند:

پروفيل نبشی آلومینیومی آنودایز شده

پروفيل ناوداني آلومينيومي 50 و60 ميليمتري ( شاسي ريل كف)

پروفيل تي گريد سقفي (تی بار) آلومینیومی سخت کاری و آنادايز شده

کروهای PVC دیواری و سقفی کلین رومی

کروهای PVC زمینی کلین رومی و درپوش کرو ها

کنج PVC داخلی و خارجی

نبشی رنگ شده جهت کنج های بیرونی

کروهای اتاق تمیز در ابعاد مختلفی تولید می شوند که پرمصرف ترین آن ها در اتاق تمیز کرو R65 و R100 می باشد که کرو PVC از کشورهای ترکیه و ایتالیا وارد می شود و پروفیل نبشی آلومینیومی آن در داخل تولید می گردد.جنس قسمت میانی این کرو ها از پی وی سی سخت وکناره ها با نوار نرم پی وی سی ساخته شده که این دو نوار نرم باعث می شود تا کرو با قابلیت انعطاف زیادی بر روی لبه ی سقف و دیوار یا زمین بنشیند.

کفپوش اتاق تمیز

کفپوش های بیمارستان ، کلین روم یا اتاق تمیز ، خطوط تولید دارو و تجهیزات پزشکی، آزمایشگاه های تحقیقاتی علاوه بر اینکه به مقاومت شیمیایی بالا و خاصیت ضد الکتریسیته ساکن (آنتی استاتیک) نیازمندند بلکه استریل بودن آن ها نیز بسیار مهم می باشد. این کفپوش ها در دونوع عرضه میگردند که یک نوع رزینی که بصورت مایع در سطح ریخته میشود و نوع دیگر آن بصورت رول کفپوش در سطح مورد نظر پهن و با چسب مخصوص نصب میگردد.که این کفپوش ها قابلیت های متفاوتی دارند از جمله:

کفپوش ضد اسید (Anti Acid)

کفپوش ضد الکتریسیته (Anti Static)

کفپوش ضد سایش (Anti scratch)

کفپوش ضد لغزش (Non Slip)

کفپوش انتی باکتریال (anti bacterial)

کفپوش های شرکت فیلتر گستر آذر فاقد محل اتصال ، یکپارچه، بدون درز و کاملا صاف و بدون هیچ‌گونه پستی و فرورفتگی است. که با این امر ترک ها و شکاف ها که محلی برای تجمع گرد و غبار و آلودگی را فراهم می کنند حذف شده و نظافت کف اتاق تمیز نیز بسیار راحت انجام میپذیرد. اپوکسی و کفپوش های رزینی در برابر بسیاری از مواد شیمیایی وهمچنین حرارت مقاوم هستند.

کفپوش ها در رنگ های مختلف و دارای چسبندگی فوق‌العاده روی کلیه سطوح بتن، فلز و سرامیک و… دارد، همچنین خط‌کشی و طراحی روی کفپوش امکانپذیر میباشدکه به دلیل مقاومت مکانیکی بالا بهترین گزینه برای مکان‌های با ترافیک بالا است.

کفپوش اپوکسی آنتی باکتریال پوششی کاملاً محافظ و ضد قارچ و ضد باکتری است برخلاف پوشش‌ها و لایه‌های سطحی، برای همیشه روی سطح‌ فعال است. حتی زمانی ‌که سطح آسیب دیده و یا دچار آتش‌سوزی شده باشد.

کفپوش اپوکسی بهداشتی آنتی باکتریال در صنایع نظامی ، اتاق عمل بیمارستان ، سالن های کنفرانس، اتاق تمیز و آزمایشگاه ها و صنایع غذایی و دارویی و…مورد استفاده قرار میگیرند. و طبق دستورالعمل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت استفاده از کفپوش رزینی در تمام بخش های تولیدی این مجموعه ها الزامی میباشد.

کفپوش های اتاق تمیز شرکت فیلتر گستر آذر دارای تاییدیه آزمون کشت بافت و آزمون تحریک پوستی میباشند.

دوش هوا (ایرشاور)

دوش هوا چیست؟

ایرشاور یا دوش هوا (airshower) اتاقک یا تونلی است که در مسیر ورودی کلین روم قرار میگیرد و افراد جهت ورود به کلین روم باید از داخل آن عبور نمایند، . کارکرد دوش هوا به نحویست که از طریق نازلهایی که در سقف و دیواره وجود دارد هوا با فشار به داخل ایرشاور دمیده میشود که در جریان این پروسه گرد و غبار و خاک و ذرات ریز و مواد خطرناک سمی و شیمیایی که ممکن است روی بدن یا لباس شخص باشد پاک شده و ضدعفونی و تمیز میشود و همین هوا سپس از طریق دریچه هایی که در کف یا دیواره پایین کابین دوش هوا نصب شده است مکیده میشود و توسط فیلتر هپا تصفیه میگردد تا آلودگی هایی که ممکن است به داخل اتاق تمیز و تجهیزات و محصولات راه پیدا کند به حداقل برسد و یا اینکه در هنگام خروج از اتاق تمیز نیز هر گونه ذرات خطرناک یا شیمیایی که ممکن است از طریق لباس و تجهیزات کارکنان به بیرون راه پیدا کند پاک گردد.

کاربرد دوش هوا

دوش هوا در ابعاد مختلف یک نفره ، دو نفره ، سه نفره یا در مواردی که نیاز به توقف پرسنل در دوش هوا نباشد یا رفت و آمد زیادی برقرار باشد بصورت تونل ایرشاور یا تونل باد ساخته میشود.

از دوش هوا در ورودی اتاق تمیز ها و محیط استریل و عاری از ذرات و گرد و غبار مانند کارخانه های داروسازی ،سرم سازی ، صنایع غذایی، تولید تجهیزات پزشکی، تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی ، صنایع هوافضا و هسته ای و اتمی، مرکز تحقیقات زیستی ،مراکز تحقیقات و آزمایشگاه بیولوژیک، سالن رنگ صنایع خوروسازی ، اتاق سرور و سایت های کامپیوتری، اتاق ایزوله و سرور های استخراج بیت کوین و… استفاده می‌شود.

مزایای دوش هوا

جداسازی و ایزوله کردن داخل کلین روم یا سالن ها از هوای خارج و در نتیجه کاهش هزینه سرمایش و گرمایش

جلوگیری از ورود میکرو اورگانیزم‌ها و حشرات و گردو خاک و الودگی به داخل اتاق تمیز و تامین فضای بهداشتی

مشخصات دوش هوا

– محل دوش هوا در نزدیکترین محل به سالن باشد به طورى که درب خروجى آن به اتاق تمیز باز گردد.

– تعداد نازل های ایرشاور و ابعاد ایرشاور بر حسب پرسنل عبوری و میزان ترافیک عبوری از دوش هوا مشخص میگردد.

– دوش هوا در شرکت فیلتر گسترآذر بصورت تمام استیل یا نیمه استیل ساخته میشود بطوری که بنا به سفارش مشتری و نیاز ها و مشخصات کلین روم، درب، بدنه و نازل های ایرشاور از جنس استیل ضد زنگ و یا ورق گالوانیزه با رنگ پودری ساخته شود.

– سطوح داخلی ایرشاور مشابه کلین روم بدون کنج و لبه و کاملا صاف و عایق باشد.

– دوش هوا مجهز به شیرهاى برقى و تایمر جهت تنظیم زمان توقف افراد در اتاقک دوش هوا براى غبار زدایى کامل باشد.

– برد اینترلاک مخصوص دوش هوا جهت هماهنگی باز وبسته شدن قفل درب ها ، روشنایی، زمان روشن خاموش شدن فن ، سنسور چشمی ، زمان تعویض فیلتر و.. طراحی و نصب گردد.

– سنسور چشمی نوری جهت تشخیص حضور افراد در داخل کابین دوش هوا در نظر گرفته شود.

– دوش هوا داراى پیش فیلتر به منظور حذف ذرات بزرگ و فیلتر هپا H13 جهت حذف ذرات 0,3 میکرون باشد.

– اتاقک ایرشاور دارای درب شیشه ای جهت قابل مشاهده بودن داخل ایرشاور و قفل برقی برای جلوگیری از باز شدن همزمان دو درب، در یک زمان می‌باشد. فرد درب ورودی را باز کرده و پس از ورود با بستن در ورودی، همه درب ها قفل و فن شروع به کار میکند، پس از سپری شدن زمان لازم چراغ درب روشن و درب خروجی بطور خودکار باز میشود، بطوری که قبل از سپری شدن زمان تنظیم شده درب خروجی قابل باز شدن نیست.

– بطور عادی سرعت هواى خروجى از نازلهای دوش هوا حدود 20 الی 30 متر بر ثانیه تنظیم میگردد.

– هواى ورودی به اتاقک دوش هوا از طریق شبکه‌هاى واقع در کف یا پایین دیواره به پیش فیلتر ها و فیلتر هپا منتقل مى‌شود.

– هواساز مناسب دارای کویل‌ گرمایى و سرمایى براى نگهدارى هواى داخل اتاقک در بازه 20-25 درجه سانتى گراد استفاده شود بطوری که دماى دوش هوا از دماى اتاق تمیز بیشتر نباشد.

– اتاق دوش هوا به راحتى قابل تمیز کردن باشد، سطوح داخلى آن داراى زوایا و درزهاى غبارگیر نباشد.

فیلتر باکس

در هواساز و سیستم های تهویه اتاق تمیز و بیمارستان ها پس از تامین هوا با دما و فشار مناسب توزیع هوا و عبور دادن هوا از فیلتر هپا یکی از مهمترین بخش های هوارسانی می باشد، فیلتر باکس های هپا همین وظیفه را دارند به نحوی که در مسیر ورود هوا یا خروج هوا از کلین روم قرار گرفته و با فیلتر هپا یی که درون آن قرار گرفته هوا را تصفیه میکنند و با عبور از دریچه هوا یا دیفیوزر هوا را در سطح اتاق توزیع مینمایند، فیلترباکس ها باتوجه به ساختار بدنه کمابیش نقش صداگیر یا دمپر صدا را نیز ایفا میکنند.

فیلتر باکس ها در مدل ها و نام های مختلفی ساخته و شناخته میشوند، که پلنیوم باکس (بدون فیلتر) ، باکس فیلتر، فیلتر باکس هپا , فیلتر باکس هوا و… از آن جمله اند.

شرکت فیلتر گستر آذر براساس نیاز اتاق تمیز و قابلیت های مورد انتظار از فیلتر باکس ها آنها را از جنس ورق گالوانیزه رنگ شده یا ورق استیل میسازد. که این فیلتر باکس ها قابلیت نگهداری فیلترهپا قاب الومینیومی یا قاب چوبی ام دی اف و یا قاب پلاستیکی و ژل سیلیکون را دارا می باشد.

فیلتر باکس ها از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند که شامل فیلتر هپا , جعبه فیلتر و دیفیوزر فیلتر باکس یا دریچه فیلتر باکس میباشند، که دریچه های فیلتر باکس هپا مخصوص اتاق تمیز بصورت دریچه خورشیدی یا دریچه گردابی می باشند.

فن فیلتر یونیت

فن فیلتریونیت ها (FAN FILTER UNIT) که بطور اختصار FFU نامیده میشوند وظیفه تامین و یا تصفیه و انتقال هوا به اتاق تمیز را دارا می باشد. فن فیلتریونیت جایگزین مناسبی برای هواساز و هوارسان ها در اتاق تمیزهای متراژ پائین می باشدهمچنین یکی از مصارف عمده FFU ها در اتاق تمیز پرتابل یا سافت وال میباشد.

فن فیلتریونیت از 5 قسمت تشکیل شده اند

1- باکس یا بدنه

2- پیش فیلتر

3- فیلترهپا H13 یا H14

4- موتور فن

5- دریچه یا دیفیوزر خورشیدی یا گردابی

فن فیلتر یونیت ها را میتوان در مسیر هوای تازه یا هوای برگشت کلین روم بصورت افقی یا عمودی قرارداد، که شرکت فیلتر گستر آذر قابلیت ساخت فن فیلتر یونیت از 1000 تا 50000 سی اف ام را دارا می باشد،

استراکچر یا قاب فن فیلتر یونیت از پروفیل آلومینیوم و بدنه فن از ورق گالوانیزه با پوشش رنگ الکترواستاتیک ساخته میشود، که درصورت نیاز بدنه دولایه بوده و با پشم سنگ یا عایق الاستومری عایق کاری میگردد.

فن فیلتر یونیت ساخت شرکت فیلترگستر آذر مناسب کلین روم ها و سیستم هایژنیک بوده و امکان نصب فن بکوارد ، فن فوروارد یا فن پلاگ را دارا میباشد و از طرفی قابلیت نصب همه انواع فیلتر از جمله پیش فیلتر و فیلتر هپا و فیلتر کربن اکتیو را داراست. که دریچه بازدید و درب جهت تعویض فیلتر هپا و گیج اختلاف فشار یا فشارسنج DP نیز روی آن تعبیه شده است و فن فیلتر ها عموما متناسب با مقدار هوای مورد نیاز اتاق و ابعاد فیلتر ها ساخته میشوند که ابعاد متداول آن 60*60 و 90*60 و 120 *60 سانتیمتر میباشند.

اینترلاک اتاق تمیز

سیستم اینترلاک هوشمند اتاق تمیز بر روی ایرلاک های اتاق تمیز در داروسازی ها و آزمایشگاه ها و بیمارستان ها نصب میگردد که اختلاف فشار اتاق تمیز و منطقه ایرلاک و همچنین عبور مناسب افراد با کمترین سطح انتقال الودگی را حفظ میکند. این اینترلاک ها مشابه سیستم اینترلاک دوش هوا می باشند ولی با برنامه متفاوت، اینترلاک های شرکت فیلتر گستر آذرمشهد محدودیتی در نوع و تعداد در های سیستم ایرلاک ندارد و دارای برنامه ریزی هوشمند است. کلیدهای ورودی به صورت لمسی یا فلزی طراحی شده که ملزومات GMP و ایزو به صورت مناسبی در آن رعایت شده است و از طرفی در این سیستم قفل مگنتی برقی با کلید امرجنسی پرقدرتی نیز استفاده شده است که سهولت کارکرد و عمر سیستم را بالا میبرد.

فیلتر گستر آذر درپروژه های کلین روم همچنین سیستم کنترل تردد را نیز اجرا میکند که میتوان تنها به افراد دارای مجوز توسط کارت، دستبند و یا اثر انگشت اجازه ورود به فضای مورد نظر را دارد.

که این سیستم کنترل تردد با سیستم اینترلاک اتاق تمیز مطابقت کامل داشته و این دو سیستم در کنار هم مدیریت کاملی را در تردد خطوط تولید داروسازی و آزمایشگاه ها ایجاد می کنند.

چراغ کلین روم

روشنایی اتاق تمیز قسمت مهمی از اتاق تمیز میباشد که علاوه بر تامین نور و لوکس مناسب باید مطابق با الزامات کلین روم و اصول جی ام پی و جی ال پی باشد تا با نشت یا عبور گردو غبار از چراغ یا تولید گرما توسط آن تاثیری بر کارکرد بقیه قسمت های اتاق تمیز نداشته باشد، که چراغ های کلین رومی شرکت فیلتر گستر این مشخصات را دارا هستند :

– دسترسی راحت از بالای سقف و پایین سقف جهت تعویض لامپ یا تعمیرات

– کاملا عایق در برابر نفوذ گردو غبار و الودگی و رطوبت

– دارای لوکس یا نور دهی مناسب (200-1100)LUX

– دارای مصرف کم و بهینه بعلت استفاده ازلامپ ال ای دی ، اس ام دی

– تولید گرما و حرارت کم

– دارای بالاست الکترونیکی

– وزن پایین و سبک بودن بعلت بدنه آلومینیومی

– دارای صفحه محافظ شیشه ای و داست پروف

پس باکس یا پس ترو

پس باکس (PASSBOX) یا پس ترو (PASSTHROUGH) درواقع یک ایرشاور کوچک است که بین دو اتاق تمیز یا بین اتاق تمیز و اتاق مجاور قرار میگیرد تا قطعات و ابزار یا محصولات از طریق آن منتقل شوند بدون آنکه نیازی به تردد افراد به داخل کلین روم باشد، . جهت انتقال کالا یا محصول به اتاق تمیز ابتدا درب اول را باز میکنیم و کالا را داخل پس باکس قرار می دهیم و درب را میبندیم و سپس درب دوم باز شده و کالا از داخل پس باکس برداشته می‌شودکارکرد پس باکس به نحویست که هیچ گاه هر دو درب به طور همزمان باز نیستند یا باصطلاح درب ها نسبت به یکدیگر اینترلاک می باشند. به طور کلی دو نوع پس باکس وجود دارد پس باکس فعال یا دینامیک و پس باکس غیرفعال یا استاتیک. در پس باکس دینامیک مانند دوش هوا جريان هوايی در پس باکس وجود دارد که فيلتر شده و از اطراف ابزار و ظروف آزمایشگاهی عبور كرده و آن ها را تميز مي كند اما در پس باکس استاتیک هیچ گونه هوایی در جریان نمی‌باشد.

پس باکس دینامیک را با نام پس باکس اکتیو و پس باکس استاتیک را با نام پس باکس غیر اکتیو و یا پس باکس پسیو (Passive) نیز میشناسند.

مشخصات پس باکس های شرکت فیلتر گستر آذر به شرح زیر می باشد:

– استفاده از بدنه با جنس استنلس استیل یا پانل به سفارش مشتری

– یراق آلات از جنس استنلس استیل مطابق با GMP

– سهولت نصب و استفاده در اتاق تمیز

– استفاده از لامپ یو وی (UV)

– دارای نازل و بلوئر مخصوص پس باکس

– استفاده از اینترلاک مکانیکی برقی

کانال هوای کلین روم

کانال های انتقال هوابخش مهمی از سیستم هواساز و تهویه هستند که محاسبه ، طراحی و اجرای مناسب آن تضمین کننده استفاده کامل و بهینه از تمام ظرفیت هواساز میباشد، به نحوی که افت فشار استاتیک ، طول کانال ها ، تعداد انشعابات ،نوع فن ، ظرفیت فن ، تعداد فیلتر، ابعاد فیلتر، تعداد سه راهی ، تعداد زانویی ، اختلاف ارتفاع هواساز با سالن ، نوع و تعداد دمپرها ، صداگیر و …از جمله مواردی هستند که در طراحی و اجرای کانال کشی کلین روم باید در نظر گرفت.

کانال های کلین روم انواع مختلفی دارند که متناسب باکلاس کلین روم و نوع هواساز و فیلترباکس ها مورد استفاده قرار میگیرند، کانال گرد از جنس پی وی سی و پلی یورتان و گالوانیزه بیشترین مورد مصرف را دارند، کانال گرد بعلت نداشتن کنج، اتصال مناسب و افت فشار استاتیک کمتر مناسب اتاق تمیز میباشد و الزامات کلین روم را تامین مینماید

برای محاسبه ابعاد کانال تهویه اتاق تمیز چند روش وجود دارد كه عبارتند از :

– روش متعادل

– روش افت فشار ثابت

– روش سرعتی

– روش تبديل فشار سرعتي به فشارساکن

به دليل اهميت بالای ميزان صدا در کلین روم، سرعت جريان هوا در مسير كانال اصلي و كانال هاي فرعي انتخاب مي شود و سپس با داشتن گذر حجمي هوا و مراجعه به جداول، قطر كانال بدست مي آيد که به این روش، روش محاسبه سرعتی میگویند که مناسب ترین روش محاسبه کانال تهویه میباشد، بطور مثال بعلت تولید صدا و نویز، در ورودی و خروجی دریچه های کلین روم نباید سرعت هوا بیشتر از 700 فوت بر دقیقه باشد.

عایق کاری کانال ها نیز مورد بسیار با اهمیتی میباشد که شرکت فیلتر گستر آذر از کانال های پیش عایق استفاده کرده و یا هنگام اجرای کانال کشی همزمان عایق کاری را نیز انجام داده و درز های کانال را نیز با چسب سیلیکونی آنتی باکتریال کاملا درزبندی مینماید تا کمترین افت فشار و افت دما را در اتاق تمیز شاهد باشیم.