تولید فیلتر هپا و تکنولوژی اختراع آن به جنگ جهانی دوم در دهه‌ی ۱۹۴۰ میلادی برمیگردد. هدف از اختراع و تولید انواع فیلترهپا و اولپا ، تصفیه هوا و فیلترکردن سموم ناشی از ذرات ریز رادیو اکتیوی بود که در زمان ساخت بمب‌های اتمی در هوا انتشار یافته و بسیار مضر بودند.

طراحی و ساخت فیلتر هپا بر اساس ماسک‌های گازی که سربازان ایالات متحده امریکا در جنگ استفاده می‌کردند، انجام و بر روی ماسک تنفسی آن ها قرار گرفت، . ماسک‌های گاز دارای مدل خاصی و جدیدی از کاغذ فشرده میکروفایبرگلس بودند که سمومی که بوسیله‌ی هوا منتقل میشدند را به چهار روش فیلتر می‌کرد تا از ریه های سربازان در برابر این سموم وذرات ریز و آلوده هوا محافظت نماید.

انواع فیلتر هپا هنوز هم بطور ساختاری و اساسا از همان تکنولوژی فیلتراسیون و طراحی فیلتر های ماسک تنفسی آن دوران استفاده میکند ، که به علت اینکه این فیلتر آنتی باکتریال بوده و قدرت بالای جذب میکروب و باکتری دارد به سرعت فراگیر شده و ابتدا در آزمایشگاه‌های پزشکی و تحقیقاتی و دارویی ، بیمارستان ها، تاسیسات هسته‌ای و کلینیک‌های جراحی و اتاق های عمل و سپس در امور تجاری و مسکونی و صنعتی و الکترونیکی مورد استفاده گسترده قرار گرفتند و امروزه، هفت دهه پس از اختراع آن،‌ فیلتر هپا بیشتر از هر زمانی مورد استفاده قرار میگیرند.

فیلترهای لانه زنبوری هپا برای بدام انداختن و جذب ذرات 3/0میکرون و بالاتر طراحی و تولید میگردد. فیلتر های هپا در راندمان های مختلف ساخته میشوند که کلاس بندی آن ها به شرح جدول زیر می باشد :

H10 – H11 – H12- H13- H14 کلاس های مختلف فیلتر های هپا هستند که فیلتر هپا H13 وH14 از پرمصرف ترین آن میباشند و در دونوع چین تولید و عرضه میشوند:

مینی پلیتد : که کاغذ میکروفایبرگلس چین خورده، توسط اسپیسر یا جداکننده ای از جنس خود کاغذ فیلتر و یا چسب مخصوص که چین ها را از هم مجزا نگه داشته ساخته میشود، در این نوع ساخت فیلتر هپا چین ها بسیار به هم نزدیک بوده و ضخامت چین فیلتر یا عمق آن از 1سانتیمتر تا 10 سانتیمتر می باشد که قیمت فیلتر هپا بر اساس ضخامت و طول و عرض فیلترمحاسبه میگردد. این فیلتر ها در هود آزمایشگاهی مانند هود لامینار فلو در کلین روم و آزمایشگاه ها و اتاق تمیز ها و همچنین در فن فیلتر یونیت و فیلتر باکس های تولیدی شرکت فیلتر گستر آذر مورد استفاده قرار میگیرد.

دیپ پلیتد: کاغذ میکروفایبرگلاس مصرفی در فیلتر هپا توسط اسپیسر یا جداکننده هایی از جنس فویل آلومینیوم که دارای چین هایی با عمق کم می باشد، از یکدیگر جدا میشوند تا هوا به راحتی از بین چین ها عبور نمایند، این نوع فیلترهپا چین کمتر و عمق بیشتری نسبت به فیلتر مینی پلیتد دارد و ضخامت یا عمق چین آن از 10 تا 30 سانتیمتر میباشد.

درزگیری هوا در قسمتهای مختلف انواع فیلتر هپا بگونه ایست که به اصطلاح فیلتر هوابند شده ، و جریان هوا فقط امکان عبور از داخل فیلتر را دارا می باشد.

قاب فیلتر های هپا انواع مختلفی دارد که عموما از جنس پلاستیک ،ام دی.اف، استیل ، گالوانیزه و یا آلومینیوم بوده و در یک طرف دارای لاستیک درزگیر جهت جلوگیری از عبور هوا از اطراف فیلتر میباشد

مشخصات فنی فیلتر هپا

افیشنسی فیلترهای هپا با ابعاد مختلف و با توجه به نوع کاغذ فیلتر مصرفی در آن برای ذرات 3/0 میکرون وبالاتر بر اساس روش تست کلرور سدیم (بی.اس3928 و یا یوروونت 4/4 ) تا 997/99 درصد می باشد

افت فشار فیلتر هپا (اولیه) برابر با 220 پاسکال و افت فشار نهایی آن (پیشنهادی) 380 پاسکال می باشد

ابعاد فیلتر هپا: عمق فیلترهای هپا عموما” 50 ، 70 ، 100, 120، 150،300 میلیمتر و عرض 300، 600،610 و در طولهای 600،610،910،1220،1520،1830 میلیمتر میباشد، هرچند با توجه به ساخت سفارشی فیلتر ها شرکت فیلتر گستر آذر بعنوان تولید کننده فیلتر هپا امکان ساخت همه ابعاد فیلتر هپا را دارا می باشد. درمحل هایی که سرعت جریان و دبی هوا بالا باشد از یک نوع فیلتر ظرفیت بالای هپا استفاده میشود که با نام های وی بانک ، وی تایپ ، ویسل ویا فیلتر کامپکت شناخته میشوند.

کاربرد فیلتر هپا

فیلترهای هپا پس از فیلتر های پانلی ، کفی پلیتد و فیلتر کیسه ای و بعنوان اخرین مرحله جذب ذرات و فیلتراسیون قرار دارند ، کاربرد عمده آنها در آزمایشگاه ها ، اتاق تمیز ها ، کلین روم ، هود لامینار فلو میکروبیولوژی ،هواسازهای اتاق عمل بیمارستان ها ، کلینیک جراحی ، داروسازی ها ، صنایع تولید کننده قطعات حساس الکترونیکی ، اتاق سرور ، اتاق ایزوله و بطور کلی محل هایی که هوای پاک و عاری از میکروب و باکتری در آن ها از اولویت برخوردارا است ، می باشد.

زمان تعویض فیلتر هپا :

بهترین و مطمین ترین راه جهت تعیین زمان تعویض فیلتر هپا اندازه گیری افت فشار استاتیک دو طرف فیلتر است، این امر مستلزم آن است که از افت فشار استاتیک اولیه فیلتر یعنی هنگامی که فیلتر تمیز است آگاهی داشته باشیم. هنگامی که افت فشار فیلترهپا (استاتیک) به مقدار معینی افزایش پیدا کرد (بصورت سرانگشتی دو برابر افت فشار اولیه ) زمان تعویض فیلتر می باشد

فیلتر اولپا:

این نوع فیلترها دارای راندمان (افیشنسی) بسیار بالایی می باشند و ساختار آن مثل انواع فیلتر هپا می باشد با این تفاوت که در فیلتر اولپا مدیا یا کاغذ میکروفایبرگلاس آن الیاف ظریفترو با فشردگی بیشتری می باشد که امکان بدام انداختن ذرات ریزتری تا 0.1 میکرون را داراست.

فیلتر اولپا جهت محیط هایی که هوای بسیارپاک نیاز دارند مانند اتاق تمیز یا کلین روم ها ، داروسازی ها ، آزمایشگاه های کشت بافت و سلولی ، هود لامینار فلو و بیولوژی ، اتاق ایزوله بیمارستان و… مورد استفاده قرار میگیرند.

مشخصات فنی:

افیشنسی فیلتر اولپا 99/99 درصد برای ذرات 12/0 میکرون و بالاتر می باشد، افت فشار اولیه فیلتر اولپا 240 الی 260پاسکال است . ابعاد متداول آنها با ضخامت 70 و 150 و300 میلی متر- عرض300 و 600 و610 میلی متر در طول های 600،900،1220،1520 ،300 میلی متر می باشد .که شرکت فیلتر گسترمشهد بعنوان وارد کننده مواد اولیه فیلتر و تولید کننده فیلتر هپا و اولپا امکان ساخت ابعاد سفارشی فیلتر اولپا را دارا می باشد.

ا می باشد.