فیلترکربن فعال یا کربن اکتیو :

فيلترهای كربن فعال که با نام های کربن اکتیو – زغال اکتیو نیز شناخته میشوند عموما براي تهویه و جذب بو های ناشي از گازها به كار مي روند ،كه بعنوان بخشي از كار خود ، وظيفه جذب ذرات (فیلتراسیون) را نيز ايفاء مي كنند.از مهمترين مراکز استفاده فیلترذغال اکتیو یا کربن فعال مي توان به ساختمان هاي تجاری و اداری ، فرودگاه ها ، بيمارستان ها وتئاترها اشاره نمود.اين فيلترها براي زدودن بخار حلال ، آلاينده هاي سمي يا جذب بوهايي كه باعث آزار و اذیت محيط هاي تجاري ، شيميايي ،صنعتي ، کارخانجات مواد غذایی ، آزمایشگاه ها ، شرکت های تولید لبنیات ، مراکز لیزر، دارو سازی ها ، کارگاه پسماند ، زباله سوز ها ، بوی روغن ،گازوئیل، بنزین ، کرسول، کلرورها، تولوئن ، بخارهای خطرناک و سرطان زا، دود جوشکاری ، سرخ کردن سبزیجات، بوی سیگار و… نيز کاربرد دارند.

كربن فعال يا كربن اكتيو بين 80%الی 90%در جريان توليد كاغذ فيلتريا مدياي فيلترهاي كربن اكتيو ،به كاغذ یا پارچه مخصوص آن تلقيح میگردد وپس از آماده شدن آن که بصورت رول فیلتر میباشد ،به روي دسـتگاه تازن یا چین کن فیلتر قرار گرفته ودر ابعاد مورد نياز تا خورده وبه صورت فيلتركامل کربن اکتیو در مي آيد.

نوع دیگری از مصرف کربن اکتیو که جهت حذف بو و بخارات و آلاینده ها استفاده می شود بصورت گرانول کربن اکتیو می باشد به نحوی که گرانول کربن فعال درون محفظه یا فیلتر باکس ریخته شده بطوری که امکان عبور هوا ازداخل فیلترباکس وجو داشته باشد که بو و گازهای الوده حین عبور از روی گرانول ها جذب میگردد و هوای تمیز از انتهای فیلتر خارج میگردد

افت فشار اوليه فیلترکربن اکتیو با ابعاد 50*600*600 ميليمتر با سطح مقطع مفید فیلترکربن فعال 2000*600 ميليمتر در جريان حجمی هوای3400 مترمكعب در ساعت حدود 60 پاسکال میباشد.

• ابعاد متداول فیلتر های کربن فعال شرکت فیلتر گستر آذر مشهد مانند فیلتر های پنلی یا کفی پلیتد می باشد؛ که با قاب فلزي ،گالوانیزه ، چوبي ، مقوایی و کارتنی طراحی و تولید میگردد، ساخت فیلترذغال فعال( کربن اکتیو) با ابعاد مختلف سفارشي نیز برحسب درخواست شرکت های و مراکز محترم انجام می گردد .

معرفی کربن اکتیو

فیلتر کربن اکتیو کربن یا ذغال فعال شده با نام هایی مانند کربن اکتیو شده- ذغال فعال نیز شناخته می گردد به کربنی گفته می شود که توسط اکسیژن فرآوری شده است به شکلی که سوراخ های ریز زیادی (میلیون ها) در میان اتم های آن بوجود آمده است (مدل کوچکتری از سنگ پا) کربن فراوری شده به نحوی فعال می گردد که با مقدار جزیی از آن می توان سطح بسیار وسیعی را برای ساخت فیلتر آماده کرد. بطور مثال یک گرم کربن فعال برای آماده سازی 500مترمربع فیلترهوا (یک چهارم زمین فوتبال آمریکایی) به منظورجذب فیزیکی و یاصورت گرفتن واکنش جذب شیمیایی برای فیلترنمودن گازهای آلاینده کافی است .بطور نمونه فیلتر آماده شده توان جذب مقدار قابل اندازه گیری از گاز نیتروژن را داراست.جذب نیتروژن با تغییر فیزیکی و پس از تبدیل آن به مایع صورت می گیرد. فیلترهای کربن اکتیو توانایی جذب بازمانده های واکنش های شیمیایی و بسیاری دیگر از گازهای آلاینده محیط نظیر No۲. No. Co۲،Co و همچنین ترکیبات آلی فرار وی او سی ها، بنزن، رادون، فرمالدئیدو غیره را دارند ، سرب وSo۲ (اکسیدگوگرد نیز توسط کربن اکتیو از هوا حذف می گردند. چگونگی عملکرد فیلتر روش جذب سطحی گازها پس از انقباض و تغییر فیزیکی شان به مایع صورت می گیرد. این فیلترها دارای درجه بندی هایی هستند و درگرید یا درجه های (طبقه بندی براساس میزان جذب) متفاوتی استفاده میشوند. طول عمر فیلتر ها محدود میباشد پس از طی دوره زمانی مشخصی که بستگی به مقدار آلودگی عبوری از فیلتر دارد اشباع و باید تعویض شوند.

مواد تشکیل دهنده کربن اکتیو وتولید آن عنصر شیمیایی کربن را همگی با علامت C می شناسیم.جهت ساخت و فراوری کربن اکتیو از منابع کربنی مختلفی استفاده میگردد که بطور مثال به چند مورد آن اشاره می کنیم: ذغال سنگ( یا تورب) پوست سخت چوبی نارگیل، بادام و فندق و پسته ، کاج و… ذغال سنگ چوب (قهوه ای رنگ) و قطران، قیر بدست آمده از محصولات نفتی ، استخوان حیوانات و… .

تولید کربن اکتیو با یکی از دو روش زیر انجام میگردد:

۱)واکنش فیزیکی: با استفاده از گازها، ماده خام برای ساخت کربن اکتیو، تبدیل به آن می شود. پروسه تبدیل معمولاً در یک مرحله و گاهی از ترکیب دو مرحله با هم صورت می گیرد. الف)کربنیزه کردن در یک مرحله توسط آرگون با نیتروژن ب)اکتیو و اکسید کردن در دو مرحله دوم

۲)فعال کردن با روش شیمیایی