بگ فیلتر

بگ فیلتر Bag Filter

غبارگیرهای پارچه ای که بطور عمده به نام بگ فیلتر شناخته می شود، یکی از کارامد ترین و اقتصادی ترین انواع فیلتر کیسه ای می باشد . معمولا قطر کیسه ها ۲۰۰-۱۴۰میلیمتر وطول آن ها 40۰۰-15۰۰ میلیمتر می‌باشند و سایر اندازه ها ی فیلترسفارشی نیز قابل ساخت میباشد.

فيلتر بگ ها در دماهای بالا و پا یین نیز راندمان بالایی دارند و با بيش از پنجاه نوع متريال مختلف که جدول مشخصات هر يك از فيلتر متريال ها مشخص می باشند ، بدون تغيير شکل و اندازه پس از مصرف ، عمر مفيد طولاني و بدون چسبندگي در آب و هواي مرطوب و شرجي ساخته می شوند.

مزایای استفاده از فيلترهاي كيسه اي و بگ فیلتر ها :

1- بازدهي زياد جمع آوري ذرّات ريز و درشت

2- هزينه نگهداري كم

3- عدم خوردگي و زنگ زدگي

4- امكان جمع آوري غبار قابل احتراق

براي مصارف صنايع مختلف، كارخانجات سيمان ، پتروشیمی ،کاشی،آرد، دستگاه های رنگ استاتیک ،نيروگاههاي مختلف ، مراكز توليد فولاد و آهن ، صنايع چوب و تولید کنندگان دارویی، سازندگان مواد غذایی، تولیدکنندگان مواد شیمیایی و غيره به کار می روند .

فیلتر کیسه ای و بگ هاوس Bag House and pocket filter

فیلترکیسه ای استوانه ای (بگ فیلتر) از پارچه بافته شده و يا نمدي كه از الياف طبيعي، مصنوعي و يا غير آلي مانندپلي استر يا پلي پروپيلن مي باشد. این نوع فیلترها برای ذراتی با قطر حدود 5 میکرون به کار می‌روند و اگر به طور مناسب طراحی شوند دارای راندمان پالایش ۹۵ درصد خواهند بود.

فيلتر كيسه اي قادر است در دبي هواي 25 درصد تا 150 درصد ظرفيت اسمي خود عملكرد مناسبي را ارائه دهد كه بويژه براي استفاده در سيستمهاي حجم متغير هوا مناسب خواهد بود . فيلترهاي كيسه اي قادرند افت فشار كمي را تا حدود 8000 ساعت كاري ارائه نمايند.

بگ هاوسها نمونه ای از فیلتر های کیسه ای هستند که اساس کارشان شبیه فیلترهای کیسه ای معمولی می باشد .

این فیلتر ها در شکلها و اندازه های متفاوت ظاهر می شوند ،بگ هاوسها از یک سری(4تا 8 کیسه ) نمد و کیسه پارچه ای بافته شده که درون یک محفظه فلزی نگه دارنده موسوم به cage به طورموازی در کنار هم قرار می گیرند ،تشکیل می شوند . نوع پارچه به کار رفته در آن ها اغلب از نایلون، اورلون، آکریلیک ، داکرون ، تفلون و یا فایبرگلاس می باشد.

مزیت عمده این نوع فیلتر اثرپذیری کمتر غبارخروجی با تغییر مشخصه های گاز ورودی و دستیابی آسانتر به غبار خروجی کمتر در محدوده

10 میلی گرم بر متر مکعب می باشد .

مورد مصرف اين نوع فيلترها در صنايع سيمان، لاستيك ، پتروشيمي، فولاد، صنايع توليد پودرهاي مختلف وكاربردهاي خاصی شامل هواسازهاي تهويه هواي كارخانجات ، انبارها ، فروشگاههاي زنجيره اي ، ادارات ، ساختمانهاي عمومي ،بیمارستان ها، آزمايشگاهها ، تصفيه هواي خنك كن ورودي توربينهاي گازي ، كمپرسورها وموتورها مي باشند.اين نوع فيلترها براي تصفيه مقدماتي هواي ورودي كابينهاي پاشش رنگ وقبل از فيلترهاي ريز يا خيلي ريز يا فيلترهاي هپا ، اولپا ويا كربن فعال مورد استفاده قرار مي گيرند