فیلتر صنعتی

فیلتر صنعتی

ایمیل : filtergostar@gmail.com

تماس با ما : 05136109844

اتاق هواساز

اتاق هواساز

اتاقی که آلودگی آن از نظر ذرات سوار بر هوا و میکرو ارگانیزم ها و گرد و غبار کنترل شده باشد اتاق هواساز نام دارد .
میزان آلودگی بر اساس ذرات با بزرگترین اندازه مجاز در واحد حجم هوا در اتاق تمیز کنترل می شود.

انواع آلوده گی های اتاق تمیز:

آلایندهای اتاق تمیز به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:
1- ذرات زنده یا میکرو ارگانیزم :
این نوع ذرات در محیط های بهداشتی و صنایع پزشکی و اتاق دارویی بیشتر مورد توجه هستند . آلودگی هایی که این ذرات را ایجاد میکنند عبارتند از : عطسه ، سرفه ، باکتری های هاگدار ، کلستریدیوم ف انوا قارچ های همراه انسان و …
2- ذرات بی جان در هواساز اتاق تمیز :
این ذرات در اتاق تمیز های صنعتی بیشتر مورد توجه هستد که شامل بخار ، گاز سمی، گردوغبار و… که این نوع ذرات بیشتر به تولیدات حساس و ظریف صنعتی آسیب می رسانند .

تاثیر جمعیت اتاق تمیز بر آلودگی آن

هرچه تعداد افراد در اتاق تمیز بیشتر باشد و فعالیت بیشتری در ان صورت بگیرد آلودگی های بیشتری از فضای بیرون ممکن است به داخل اتاق تمیز (اتاق هواساز ) نفوذ کند و آلودگی اتاق تمیز افزایش می شود.

روش های کاهش آلودگی در اتاق تمیز

برای کنترل آلودگی و کاهش ان در اتاق تمیز دستگاهی به نام اینورتور در اتاق تمیز استفاده می شود که عملکرد آن مانند یک چشم حسگر است وقتی جمعیت داخل اتاق افزایش می یابد این دستگاه به صورت اتوماتیک دور فن داخل هواساز اتاق تمیز را بالا می برد و در این شرایط تهویه اتاق تمیز بهتر صورت می گیرد .

این کار همچنین باعث صرفه جویی در انرژی هم می شود.

علاوه بر تهویه مناسب یکی دیگر از مواردی که تاثیر بسیاری در آلودگی اتاق تمیز دارد استفاده از لباس با کیفیت مناسب است .

همچنین مواد به کار رفته در دیواره ها و ساختمان اتاق هواساز تمیز نیز ار عواملی است که در آلودگی اتاق تمیز می تواند نقض به سزایی داشته باشد .

یکی از موارد مهم در ساخت اتاق تمیز این است که کف و سطوح اتاق تمیز باید صاف باشند و قابلیت تمیز شدن را به اسانی داشته باشند و و جایگاهی برای ذخیره گرد و غبار و الودگی نباشند و در برابر رطوبت مقاوم باشند .